0 Members and 1 Guest are viewing this topic.
I am going out of town for a bit and have about a liter of Liquid Nitrogen left in the dewar. Its a new very efficient dewar and the weather is getting cooler so I did not use nearly as much as I expected. I don't want to leave it in because of oxygen condensation, etc but I am done with all of my legit uses and yes, I already made ice cream. It was delicious. Any inventive ideas to use up the bit before i just dump it out?
ice cream
Too dangerous. At this point I am just going to dump it.
At this point I am just going to dump it.
Don't dump it. Sell it.
$0.50 per gallon.
The farther you are from the condensing plant, the higher the cost of the liquid nitrogen. In addition, when delivered in Dewar flasks, liquid nitrogen costs about $2 per gallon but when delivered in bulk storage tanks, it costs about $0.50 per gallon.Price of Liquid Nitrogen - The Physics Factbook - Hypertextbook
Quote from: Hero999 on October 01, 2017, 06:27:01 pmDon't dump it. Sell it.Google seems to say the bulk price for Liquid Nitrogen isQuote $0.50 per gallon. and you want to suggest he messes about and tries to sell less than a quarter gallon ?I.e. About 10 cents worth ?Anyway, that's my 10 cents. Google:QuoteThe farther you are from the condensing plant, the higher the cost of the liquid nitrogen. In addition, when delivered in Dewar flasks, liquid nitrogen costs about $2 per gallon but when delivered in bulk storage tanks, it costs about $0.50 per gallon.Price of Liquid Nitrogen - The Physics Factbook - Hypertextbook
Presumably it comes in a flask, which is worth much more than the liquid nitrogen inside? I think he'll get a better price by flogging it on ebay to some hobbyist.